You know we love to showcase our members' works in the gallery, but we understand that many of you can't just hop on over to Hanover, PA.  So to help you out, just drag your mouse over the name of the artist whose art you'd like to see, and if it gives you the option to click on it, take a more in depth look at what that artist brings to the Guild!

Active (Adult) Members

Oils/Acrylic Artists

Watercolor Artists

Photographers

Other Media Artists

  • Wesley Batoha
  • Loretta Conner (pan pastels)
  • Sandra Gilpin (painted Scherenschnitte)
  • Sue Greenfield (oils and mixed media, illustrations)
  • Carol Herren Foerster (drawing)
  • Barbara Hess (colored pencil, watercolor)
  • Jon Jurasic
  • Laurel Jurasic
  • Elisa Livelsberger (pencil, charcoal, pastels, chalk)
  • Jennifer Longo (pencil, marker)
  • Tabitha Mahanna (pen & ink, paint, printing, fiber/wearable art)
  • Rachel Marks
  • Joli Miller (Scherenschnitte)
  • Julie Miller (pressed flower art)
  • Anita Mitchell (pastels, watercolor)
  • Jon Moores
  • Jenny Moorhead
  • Tracy Moorhead
  • Shelby Pizzarro (collage, conventional and digital, mixed media)
  • Rebecca Yates Shorb (mixed media)
  • Dawn Tittsworth (mixed media, found art, relief)
  • Sarah Treusdell (scratchboard)

3-D Artists

  • Jeff Asper (mixed media, re-purposed sculpture)
  • Dennis Cleck
  • Fran Koch
  • Randy Krichten (wood carvings)
  • Vicki Lamb (glass, stained glass, reclaimed glass)
  • Jon Little
  • James Mackey (found object art)
  • Anna Miler (clay [wheel-thrown, hand-build])
  • Lee Ann Miller (fused glass, stained glass)
  • Rich Moorhead (mosaic mirrors, artwork made from recycled skateboards)
  • Stephanie O'Brien
  • Michael Parameros (sculpture)
  • Prudence Aliminosa Reichart (pottery, gourd art, quilting)
  • Tom Richards (woodworking)
  • Jeffrey Rosenzweig
  • Bruce Schwarz (wood/trees)
  • Janet L. Short (glass, vintaged/repurposed)
  • Thomas J. Sneeringer
  • Ray Snyder (pottery - dishes, clocks, etc.)
  • John Sokolovich (metal sculpture)
  • William "Bill" Starr (wood)
  • Bonnie Steele (stained glass)
  • Terry Tessem (pottery)
  • Gail Willis (silver smithing, copper work, PMC [precious metal clay])

Fiber/Jewelry Artists

  • Joanne Bast (fiber art)
  • Mande Boublitz
  • Margery V. Erickson
  • Carol Gadd
  • Martha E. Horman
  • Lynne Hurd
  • Julie Mosebrook (fused glass jewelry)
  • Teresa M. Pirkey (knitting, cross-stitch)
  • Darlene Rose (jewelry)
  • Deb Ruths (fabric crafts, acrylics on wood)
  • Susan Shultz (fabric, topiaries made of buttons)
  • Virginia Walker (fabric arts, painting)

Multi-Medium Artists

  • Charlotte Bakey (watercolor, pastel, acrylic, colored pencil)
  • Dixie Brillhart (mixed media, acrylic, ink, art papers, knitting)
  • Donna J. Brown (oils/acrylic, watercolor)
  • Leonard Buckley (watercolor, oils, pencil)
  • Maureen Crum (oils/acrylic, watercolor,  fabric arts)
  • Robin Deardorff (oils/acrylic, photography, 3-D, crafts)
  • Fran Drisgill (oils/acrylic, watercolor)
  • Jerry Gadd (oils, watercolor)
  • Barbara Geesey (oils/acrylic, Gullah dolls)
  • Stanley Gilmore Jr. (watercolor, drawing, various media)
  • Jean Gralley (oils/acrylic, drawing, paper mache)
  • Savannah Schroll Guz (oils/acrylic, jewlery [brass & copper], ink on paper)
  • Karen S. Huston (oils, pen & ink, eggshells, wood tables)
  • Neale Knight (sculpture, watercolor, photography)
  • Holly Korman (painting and crafts)
  • Deborah Krombolz (acrylic, drawing)
  • Sandra Laratonda (acrylic, wire-wrapped pendants)
  • Kenneth Lash (acrylic, watercolor, collage, clay, chalk pastels, pencil)
  • Sara Little (art-wise: you name it, she can probably do it!)
  • Heather Lunn (oils/acrylic, drawing, sculpture, photography, stage backdrop/murals)
  • Pamela Maranto (oils/acrylic, drawing, crafting)
  • Nancy Mendes (oils/acrylic, watercolor, pencil, pastels, marker)
  • Cathy Mitzel (oils/acrylic, watercolor)
  • Mary Moores (oils/acrylic, pastels)
  • Timothy Myers (oils, pencil, charcoal, ink, pastels, 3D printing, digital art)
  • Deborah Nell (oils/acrylic, watercolor, charcoal, Yupo paper)
  • Roger Parsels (acrylic, photography)
  • Madison Rewa (colored pencil, newspaper sculpture, quilling paper, recycled material, mixed media sculptures)
  • Jennifer Riggs (photography, PMC jewelry, polymer clay)
  • Susan Runkle (acrylic, polymer clay crafting)
  • Emily Shoey (terra cotta clay, Maiolica painting techniques, PMC jewelry)
  • David Smith
  • Mandi Smith
  • Keith Stambaugh (oils/acrylic, pastels)
  • Melinda Stambaugh (oils/acrylic, pastels)
  • Edna M Stinefelt (oils/acrylic, graphite drawing, Ukrainian egg decorating)
  • Deborah Taylor (oils/acrylic, watercolor, charcoal, pastels, pencil, wearable art)
  • Lorena Walker (acrylic, pen & ink, watercolor, dream catchers, spray paint, marker)
  • Jane West (oils/acrylic, watercolor, folk crafts)
  • Charlotte A. Yealey (oils, watercolor, pastels, colored pencil)
  • Marti Yeager (oils/acrylic, watercolor, pastels, printmaking)

Student (K-12/College) Members

  • Olivia Andrews (oils/acrylic, 3-D)
  • Mackenzie Bair (oils/acrylic, drawing)
  • Zane Bittinger (oils/acrylic, drawing, photography, digital art)
  • DeAnna Boyer (pencil, oils, watercolor, gauche, charcoal, digital art)
  • Sue Carroll
  • Grace Cottrill
  • Philip Daniels (pen & ink on paper)
  • Lukas J. DelVuo (oils/acrylic)
  • Mary Driscoll (oils/acrylic)
  • Chase Foreman (painting, drawing, crafts)
  • Sarah Forry
  • Kaitlyn Frey
  • Rachael Glaeser
  • Hannah Greene (photography)
  • Kader Groft
  • Karly Groft
  • Sophie Guzovsky
  • Lydia Hobson (oils/acrylic)
  • Nora Hughes
  • Jackson Jurasic
  • Cameron Kohler (collage, pastel)
  • Sarah Lenker (photography)
  • Ashley Logsdon (acrylic, charcoal)
  • Claire Long
  • Elaine Long
  • Joshua Long
  • Carys Lunn
  • Eva Lunn
  • Matthew Mackey (photography, pencil, found object art)
  • Dayton Martin
  • Zak Minor (abstract oils/acrylic)
  • Lily Moorhead
  • Scott Moorhead
  • Elizabeth Moores
  • Ella Moores
  • Sophia Moores
  • Stephen Moores
  • Emily Morgret (oils/acrylic, watercolor, 3D)
  • Trenton Murray
  • Emily Myers (oils/acrylic)
  • Benedicte Mukala Parker
  • Djino Mukala Parker
  • Laken Powell
  • Savannah Roberts
  • Olivia Roth (oils/acrylic, watercolor, 3D)
  • Calysta Sandoval
  • Alyssa Schabdach
  • Erica Scott (oils/acrylic, charcoal)
  • Owen Smith
  • Jason Snyder Jr.
  • Annie Socks
  • Maggie Socks
  • Molly Socks
  • Adelyn Stitt
  • Josie Stitt
  • Kendra Summers (acrylic, cartoon/caricatures, lego brick headz, t-shirts)
  • Simone Taylor
  • Lexi Wantz
  • Bethany Washington
  • Isaiah Washington
  • Megan Watts (oils/acrylic, drawing, craft, clay sculpture)
  • Julia Wright

Corporate Members